22
Vědci tvrdí, že starší lidé se stávají stále více závislí na alkoholu. Ve věkové skupině nad 65 let jejich počet stoupl o více než 100%. Víte, kolik etanolu je již příliš a kdy se raději ovládat?
Martin Harvan 09.10.2021 01:37 červené víno, alkohol, bolest hlavy Foto: Shutterstock
Duševní stránku ovlivňuje alkohol skrz poruchy nálady, mezi které řadíme zejména deprese a úzkosti.
Odborníci upozorňují, že se dotýká i vyšších věkových skupin a zejména žen. Podle průzkumu, který se uskutečnil ve Spojených státech amerických u seniorů nad 65 let vzrostla míra alkoholismu až o 107%. Letošní národní průzkum Michiganské univerzity zjistil, že většina starších dospělých lidí pije alkohol na nízké až střední úrovni. Přibližně 20% dotazovaných pilo čtyři až pětkrát týdně, 27% lidí zase tvrdilo, že loni se dotkly lahve asi jen šestkrát. Pouze 7% zcela odmítlo alkohol.
Alkohol negativně působí na mladé i staré lidi
Zvláště u seniorů se však rychle podepisuje pod chřadnoucí fyzické a duševní zdraví. Tělesné potíže jsou doprovázeny kardiovaskulárními onemocněními, problémy s játry, ledvinami a poruchami imunitního systému. Duševní stránku ovlivňuje alkohol skrz poruchy nálady, mezi které řadíme zejména deprese a úzkosti. Vědci varují, že senioři mají zvýšenou citlivost na zmíněnou omamnou látku. Důvod je na první pohled jednoduchý. Organismus starších lidí metabolizován (zpracovává) alkohol mnohem pomaleji než mladší těla.
káva
ČTĚTE VÍCE
Více let, vyšší riziko onemocnění jater. A co s tím?
Proč se rychleji opijí?
Vliv alkoholu na starší organismus souvisí také s úbytkem tělesné hmotnosti, zejména svalů. S přibývajícím věkem totiž dochází k postupné ztrátě svaloviny, čímž je méně svalů na absorbování alkoholu. To znamená, že senioři mohou pociťovat účinky alkoholu mnohem rychleji než jejich mladé protějšky. Podobně je to i v případě štíhlých a lidí s nadváhou. Výzkumy dále vysvětlují, že starší ženy jsou na tom oproti starým mužem v rámci užívání a účinků alkoholu horší. Obě pohlaví ohrožuje alkoholismus i sekundární. Zvyšuje se při něm totiž riziko pádů, zlomenin a jiných nebezpečných poranění.
COVID-19 úřadoval
Užívání alkoholu ovlivnila i pandemie koronavirus. V tomto případě jsou však trendy opačné než u starších lidí. Zatímco mladí jednotlivci popíjeli na začátku pandemie častěji, senioři byli opatrnější. Některé studie však upozorňují na to, že senioři hlásili v porovnání s mladými lidmi v uvedeném období více depresí a úzkosti, co se může podle nich spojovat is konzumací alkoholu.
víno, alkohol, nápoj
ČTĚTE VÍCE
Ohrožuje alkohol kosti seniory?
Co je „norma“ a co už příliš?
Zajímavé je, že Američané si stanovili na pití alkoholu jakési standardy. Jde o pokyny, podle kterých zjistíme, zda se pohybujeme na hraně alkoholismu nebo jsme do něj už padly. Muži by neměli pít více než dva alkoholické nápoje denně a ženy jen jeden. Zjednodušeně řečeno, vše nad dvě piva u mužů a jedno u žen denně zvyšuje riziko vzniku závislosti na alkoholu. Lidé, kteří užívají léky nebo trpí psychickými potížemi, mají vyhýbat pití etanolu úplně. Alkohol u nich může nejen povzbudit závislost, ale také zhoršit průběh základního onemocnění.