Resort financí zdůraznil, že jednocentové a dvoucentové mince nadále zůstanou zákonným platidlem. Příjemci plateb i poté, co se zavede povinné zaokrouhlování, budou nadále povinni přijmout při platbách v hotovosti tyto mince. „Použitý způsob zaokrouhlování představuje neutrální, spravedlivý způsob pro obě strany, obchodníka i kupujícího,“ konstatuje MF. Měsíční náklad zaokrouhlování představuje rozpětí 0 – 2 centy. Při platbě do 5 centů se navrhuje zaokrouhlení nahoru, na 5 eurocentů.
Zaokrouhlí se až výsledná cena nákupu, pokud je placená v hotovosti. Pokud by se celý nákup platil například platební kartou, výsledná placená cena se nezaokrouhluje. Při kombinaci plateb se bude zaokrouhlovat jen částka hrazená v hotovosti. Zaokrouhlovat se bude jen při hotovostních platbách, protože cílem novely zákona je omezení oběhu mincí, které souvisí s hotovostí.
„Touto úpravou se sníží náklady podnikatelů za poplatky bank za vložení, respektive zpracování jednocentových a dvoueurocentových mincí, dojde ke zjednodušení vydávání mincí při hotovostním platebním styku a také k pozitivnímu efektu na životní prostředí snižováním použití obalového materiálu a počtu přeprav těchto mincí,“ tvrdí resort financí.
Slovensko tak následuje některé země eurozóny, které se pro takové řešení rozhodly na národní úrovni s tím, že jednocentové a dvoucentové mince nadále zůstanou zákonným platidlem až do jejich zrušení Radou EU po konzultaci s Evropským parlamentem a Evropskou centrální bankou (ECB) na úrovni eurozóny.
Účinnost zákona se na základě pozměňovacího návrhu z výborů posunula ze dne 1. ledna 2022 na 1. července 2022, tedy o šest měsíců, aby se vytvořil dodatečný časový prostor pro nastavení softwarů registračních pokladen.