Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyBydlení: Město versus satelit

Bydlení: Město versus satelit

Jaké jsou argumenty pro a proti bydlení v zázemí velkých měst? Jedním z nejdůležitějších je cena. A nejen v metropoli Slovenska.

jk, Pravda 11.10.2021 10:00 obec Malinovo, bydlení Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Bydlení v satelitu může vyhovovat lidem s flexibilním pracovní dobou.
Podle studie suburbanizace autorů Martina Švédy a Pavla šušká, kterou vydala Slovenská akademie věd, dochází každý den do metropole zhruba 130 tisíc lidí jen z bezprostředního okolí, tedy z bratislavského a trnavského VÚC. Pokud by se rozhodli bydlet v hlavním městě, výrazně by to pomohlo odlehčit hlavní dopravní tahy. Zároveň by si však mnozí z nich nemohli bydlení jako na předměstí vůbec dovolit.

Bytů je totiž v Bratislavě nedostatek a podle údajů Institutu urbanistického rozvoje (IUR) jejich chybí 40 tisíc. V roce 2019 v hlavním městě přibylo pouze 2 838 bytů. Pokud by nové přibývaly stejným tempem, vyplnění této mezery by trvalo přibližně 14 let. Přitom je předpoklad, že počet obyvatel bude i nadále růst.

rodina, stěhování, krabice, krabice, radost, obývací pokoj
ČTĚTE AJ
Generace spolu ve vlastním. Děti se z mama hotelu až tak nehrnou
Pandemie ceny nesnížila

I proto cena bydlení v hlavním městě výrazně roste a nezměnila to ani pandemie. „Nabídkové ceny nemovitostí na bydlení rostly v porovnání s předchozím čtvrtletím nejrychleji v Bratislavském kraji (8,1%),“ konstatují ve své nejnovější zprávě analytici Národní banky Slovenska. Výsledkem je, že zatímco v Bratislavském kraji stojí čtvereční metr obytné nemovitosti 2 787 eur, v sousedním Trnavském kraji je to 1 285 eur. „S manželkou jsme si chtěli koupit dvoupokojový byt v Bratislavě. A přestože jsme netrvaly na novostavbě, i tak jsme nakonec zainvestovali do bydlení mimo města. Cenový rozdíl činil více než 40 tisíc eur, „říká Milan, který kupoval novou nemovitost v létě.

Pause0% VolumeAd
Nejde o ojedinělý případ. Už před dvěma lety bylo podle lokalizace SIM karet v zázemí Bratislavy zhruba o sto tisíc lidí více než její obyvatel. Samotné hlavní město mělo podle této metody přes 600 tisíc obyvatel, i když administrativní v něm trvale žilo jen něco přes 420 tisíc lidí. To jsou desítky milionů eur, které by město mohlo mít z daní, ale nemá. Faktem je, že v Bratislavě není často pro zdlouhavé povolovací procesy a nízkou míru výstavby z čeho vybírat.

Pro ty, kteří mají flexibilní pracovní dobu, případně mohou pracovat z domu, nemusí bydlení na předměstí představovat zásadní problém. Zejména tehdy, pokud děti navštěvují školní zařízení a zájmové kroužky v místě jejich bydliště. Pokud ale musí docházet každé ráno ve špičce do práce a vézt děti do školy, musí se připravit na dlouhé hodiny strávené ročně v autě.

kuchyň, plánování, kreslení

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper