Pátek, 7 dubna, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
PodnikáníCloudový server a jeho možnosti

Cloudový server a jeho možnosti

Cloud a cloudová řešení jsou bezpochyby trendem současného IT. Využití cloudu a jeho výhody jsou jasné: snížení nákladů na IT, bezpečnost a uživatelský komfort: dostupnost, synchronizace a sdílení dat. Co je ale srdcem celého cloudu nebo chcete-li jeho mozkem? Je to cloudový server. Přečtěte si, jaké jsou jeho možnosti a výhody.

Nejprve trocha základů a terminologie – co vůbec znamená slovo „server“? Jde o obecné označení pro specializovaný počítač (popř. počítačový program), který poskytuje nebo realizuje nějaké služby. Servery můžeme dále rozlišovat a dělit z mnoha hledisek. My se však zaměříme pouze na základní rozdělení:

  • Dedikovaný server – počítač vyhrazený pro speciální účely (např. databázový nebo aplikační server), bez přístupu běžných uživatelů; pokud je umístěn v místě firmy (v tzv. „serverovně“), hovoříme o tradičním nebo fyzickém serveru.
  • Cloud server – specializované zařízení umístěné obvykle v datacentru poskytovatele cloudových služeb, jeho služby sdílí a využívá více uživatelů či organizací pomocí virtualizace.
  • Dedikovaný cloud server – kombinuje výhody předchozích kategorií: vlastní ho poskytovatel cloudových služeb, ale využívá ho pouze jediná firma pro potřeby svého podnikového cloudu.

Server v podnikovém cloudu

Ať už využíváte – nebo hodláte využívat – pro svůj podnikový cloud virtuální nebo dedikovaný fyzický server v cloudu, získáte tím řadu možností a výhod:

  • Virtualizace – fyzický server se „rozdělí“ na několik virtuálních počítačů. Sice se o server dělíte s ostatními, ale virtualizace je vhodnější pro variabilní rozložení pracovní zátěže serveru. Virtuální server také obvykle znamená nižší náklady.
  • Škálovatelnost – výhoda související s výše zmíněnou virtualizací. Podle vašich aktuálních potřeb můžete škálovat (navyšovat nebo odebírat) výpočetní výkon a kapacitu úložiště. To se hodí zejména v případě, že máte proměnlivé požadavky.
  • Snížení nákladů – ať jsou vaše požadavky na podnikový cloud jakékoliv, volbou optimálního cloudového řešení výrazně snížíte své náklady. Platíte totiž pouze za to, co reálně využijete. Odpadají vám vysoké počáteční investice a také minimalizujete náklady na údržbu a měsíční provoz nejen samotných serverů, ale i dalších souvisejících zařízení.
  • Bezpečnost dat a kybernetická bezpečnost – každý cloud server je řádově lépe zabezpečen proti ztrátě dat než běžný počítač. U dobrých poskytovatelů jsou data nejen zrcadlena na diskových polích, ale současně uložena na více fyzických lokalitách. Kvalitní poskytovatel cloudového řešení splňuje navíc bezpečnostní klasifikace a certifikace o bezpečnosti informací (např. certifikaci ISO 27001).

Využití cloudu – digitální švýcarský nůž

Cloudové řešení už v dnešní době nepředstavuje pouhé vzdálené úložiště. Vhodnější představu vystihuje pojem služba. Nejběžnější služby cloud serverů dělíme do tří základních kategorií:

  • SaaS,tj. software jako služba – namísto pořízení nákladného softwaru si u poskytovatele cloudu zřídíte přístup k danému softwaru. Odpadají tak vysoké náklady, ale i problémy s licencováním. V případě náročného softwaru (zpracování videa, simulace) docílíte také velké úspory za adekvátní hardware.
  • PaaS,tj. platforma jako služba – namísto tvorby a udržování vlastní IT architektury si od poskytovatele služeb pronajímáte celou platformu jako vhodné prostředí pro vývoj a provozování vlastních aplikací.
  • IaaS, tj. infrastruktura jako služba – poskytovatel vám zajistí potřebnou hardwarovou infrastrukturu, o software se staráte vy. Odpadnou starosti o provoz a údržbu serverů a navíc získáte největší kontrolu nad vašimi daty.

Cloudové řešení zdarma?

V případě cloudu doslova platí, že zadarmo ani kuře nehrabe. Cloud servery, které jsou k dispozici zdarma, jsou omezené nízkou rychlostí i kapacitou úložiště. Na občasné domácí použití mohou stačit, ovšem vždy pozorně prostudujte smluvní podmínky. Téměř u všech podobných služeb poskytovatel nijak negarantuje bezpečnost ani dostupnost dat.

Pro jakékoliv firemní využití cloudu byste měli mít na paměti, že ztráta či narušení dat, má obvykle značné finanční následky. Proto raději svěřte svá data ro rukou a serverů profesionálů, kteří mají bezpečnost na prvním místě.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper