Čtvrtek, 15 prosince, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
FinancePokles přepravy ruského plynu pocítil i Eustream

Pokles přepravy ruského plynu pocítil i Eustream

Ekonomická redakce TASR prosí odběratele, aby si ve zprávě „Pokles přepravy ruského plynu pocítil i slovenský Eustream“, vydané ve 14:39, opravili v 1. odstavci 2. větu: „Namísto průměrných 74 miliard kubických metrů (m3) plynu denně z října tohoto roku se v prvních listopadových dnech objem přepravy snížil na 46 miliard m3.“Správně má být:“Namísto průměrných 74 milionů krychlových metrů (m3) plynu denně z října letošního roku se v prvních listopadových dnech objem přepravy snížil na 46 milionů m3.“ Za chybu se omlouváme.

Následuje opravené znění:Praha 2. listopadu (TASR) – Po víkendovém přerušení přepravy ruského plynu do Evropy přes severní plynovod Jamal pocítil pokles objemu přepravovaného plynu i slovenský přepravce Eustream. Namísto průměrných 74 milionů kubických metrů (m3) plynu denně z října letošního roku se v prvních listopadových dnech objem přepravy snížil na 46 milionů m3. Vyplývá to z obchodních informací zveřejňovaných společností.

„Plyn přepravujeme přesně podle požadavků našich zákazníků,“ uvedl mluvčí Eustreamu Pavol Kubík. Polostátní přepravce plynu nemá aktuálně žádné informace o důvodech částečného snížení přepravy. Kubík však technické poruchy na přepravní síti předběžně vyloučil.

Zemní plyn přestal do Evropy přes plynovod Jamal téct v sobotu (30. 10.). V reakci na přerušení dodávek jeho velkoobchodní cena v pondělí (1. 11.) vzrostla o 11 % a vrátila se nad úroveň 70 eur za megawatthodinu (MWh). V minulém týdnu přitom klesla pod úroveň 65 eur za MWh, což bylo nejméně od poloviny září. Ruský prezident Vladimir Putin totiž slíbil, že Rusko začne více plynu dodávat po 8. listopadu. Jamal vede přes Bělorusko a Polsko do Německa a zajišťuje přibližně pětinu pozemních dodávek ruského plynu do EU.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper