Pátek, 7 dubna, 2023
novinky

Inflace ve Švýcarsku dosáhla v říjnu více než tříletého maxima

Redakce doporučuje

Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku zaznamenaly v říjnu růst sedmý měsíc po sobě, přičemž úroveň inflace se zrychlila na více než tříleté maximum. Uvedl to v úterý švýcarský statistický úřad.

Spotřebitelské ceny se v říjnu zvýšily meziročně o 1,2% po 0,9procentním růstu v září i srpnu. Ceny začaly růst v dubnu letošního roku, přičemž v daném měsíci růst dosáhl 0,3%. Říjnová míra inflace, která překonala očekávání analytiků (počítali se zrychlením na 1,1 %), je nejvyšší od srpna 2018.

Pod zrychlení růstu spotřebitelských cen ve Švýcarsku se nejvíce podepsaly náklady na dopravu, které vzrostly o 7,3 % po 6,2procentním růstu v předchozím měsíci. Zrychlení růstu zaznamenaly i náklady na bydlení a energie. Ty se zvýšily o 2,7% po dvouprocentním růstu v září.

Na druhé straně ceny potravin a nealkoholických nápojů klesly, přičemž tempo poklesu se mírně zrychlilo. V září klesly o 1,7 %, v říjnu pokles dosáhl 2 %. Klesly také ceny oblečení a obuvi a náklady na kulturu a rekreaci.

Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v říjnu zvýšily o 0,3 % poté, co v září stagnovaly. Říjnový meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Švýcarsku byl nejvyšší za posledních pět měsíců. I v tomto případě bylo tempo růstu výraznější, než očekávali ekonomové. Ti počítali s růstem o 0,1%.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Inovujte své podnikatelské dovednosti

Pokud právě začínáte rozjíždět svůj byznys, tak je krom dobrého nápadu vždy velkou výhodou znát i zákonitosti podnikatelského prostředí...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img