Čtvrtek, 15 prosince, 2022
novinky

Yahoo se stahuje z Číny, jako důvod uvádí „náročné“ prostředí

Redakce doporučuje

Americká společnost Yahoo v úterý oznámila svůj odchod z Číny. Odůvodnila to „stále náročnějším podnikatelským a právním prostředím“ ve druhé největší světové ekonomice.

Yahoo je tak další z technologických firem, které oznámily odchod z Číny, jelikož zásahy vlády v Pekingu proti tomuto odvětví nabírají tempo.

Čínské úřady zavedly přísnou cenzuru internetu a vyžadují od technologických společností, aby cenzurovaly obsah a klíčová slova, která se považují za politicky citlivá nebo nevhodná.

„Vzhledem ke stále náročnějšímu podnikatelskému a právnímu prostředí v Číně balík služeb Yahoo již nebude dostupný z pevninské Číny od 1. listopadu,“ uvedla společnost v prohlášení. „Yahoo se nadále zavazuje dodržovat práva našich uživatelů a bezplatný a otevřený internet. Děkujeme našim uživatelům za jejich podporu.“

Odchod Yahoo se shoduje se zavedením čínského zákona o ochraně osobních údajů, který omezuje, jaké informace mohou firmy shromažďovat, a stanovuje normy pro jejich uchovávání. Kromě toho čínské zákony rovněž stanoví, že firmy působící v zemi musí předat údaje, pokud o to úřady požádají. To západním firmám ztěžuje působení v Číně, protože mohou čelit tlaku i doma, pokud vyhoví čínským požadavkům.

Yahoo kritizovali zákonodárci v USA v roce 2007 poté, co předal údaje o dvou čínských disidentech Pekingu, což nakonec vedlo k jejich uvěznění.

Společnost Yahoo již dříve omezila své operace v Číně a v roce 2015 zavřela svou pobočku v Pekingu. Její odchod ze země je do značné míry symbolický, neboť minimálně některé služby Yahoo včetně jejího webového portálu již byly zablokovány.

Čína zablokovala většinu mezinárodních sociálních sítí a vyhledávačů, jako jsou Facebook a Google. Uživatelé v Číně, kteří chtějí získat přístup k těmto službám, obcházejí blokování pomocí virtuální soukromé sítě (VPN).

Yahoo dříve provozoval také hudební a e-mailovou službu v Číně, ale obě byly zastaveny již na začátku roku 2010.

Yahoo je druhou velkou americkou technologickou společností, která v uplynulých týdnech omezila své operace v Číně. Minulý měsíc platforma Microsoftu LinkedIn zavřela svoji čínskou stránku.

Yahoo získala v roce 2017 společnost Verizon Communications a sloučila ji s AOL, ale později tuto entitu prodala soukromé investiční společnosti Apollo Global Management. Apollo v září oznámilo, že akvizice Yahoo byla dokončena.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Inovujte své podnikatelské dovednosti

Pokud právě začínáte rozjíždět svůj byznys, tak je krom dobrého nápadu vždy velkou výhodou znát i zákonitosti podnikatelského prostředí...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img