Pátek, 16 prosince, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyEnergetika patří ke kritické infrastruktuře. K prodeji potřebuje souhlas vlády

Energetika patří ke kritické infrastruktuře. K prodeji potřebuje souhlas vlády

Případný prodej 49procentního podílu společnosti Středoslovenská energetika Holding (SSE Holding) by musela schvalovat slovenská vláda. Součástí skupiny je totiž i kritická infrastruktura.

Sorry, video přehrávač failed to load.(Error Code: 101102)
„Součástí skupiny SSE Holding je i majetek, který patří ke kritické infrastruktuře. Minulý rok byla příslušná legislativa změněna tak, aby při případném prodeji kritické infrastruktury byly dostatečně ochráněny zájmy Slovenska. Žádosti o převod kritické infrastruktury se v konečném důsledku předkládají vládě,“ uvedlo Ministerstvo hospodářství SR.

EHP plánuje prodat minoritní podíl
Ministerstvo přiznalo, že na možném prodeji minoritního podílu středoslovenských energetiků ale s manažerskou kontrolou se aktuálně pracuje.

\“Máme vědomost o tom, že začal proces směřující ke smýšlenému převodu podílu strategického investora ve společnosti Stredoslovenská energetika Holding,\“ konstatoval resort hospodářství.

Podle listu Hospodářské noviny začal již ve firmě SSE Holding i hloubkový audit.

Prodávat minoritní podíl v SSE Holding chce Energetický a průmyslový holding (EPH). Ten se k podílu ve firmě dostal v roce 2013, kdy jej odkoupil za 400 milionů eur od francouzské společnosti Electricité de France.

Podle Hospodářských novin případnými zájemci o minoritní podíl v SSE Holding jsou česká skupina ČEZ, maďarské společnosti MVM a Mavir a německý E.ON, který již na Slovensku vlastní podíl v Západoslovenské energetice, jakož i ve Východoslovenské energetice.

Středoslovenská energetika ani EPH případný prodej akcií nechtěli prozatím komentovat.

Hlas vyzval vládu k odkupu
Komentovat jej však začala už opoziční strana Hlas-SD.

„Energetika na Slovensku má být v rukou a pod kontrolou Slovenské republiky, nikoli Maďarské, která o to usiluje. Vyzývám vládu, aby odkoupila podíl soukromého vlastníka ve Středoslovenské energetice zpět do rukou státu a napravila tak jeden z ekonomických zločinů Dzurindovy vlády,“ řekl ve videu na sociální síti lídr Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Strana Směr-SD si podle slov svého šéfa Roberta Fica chce ještě počkat, jak se celá situace kolem případného prodeje Středoslovenské energetiky Holding nakonec vykrystalizuje.

V SSE Holding ovládá 49procentní podíl skupina EPH. Zbývající akcie drží v rukou stát prostřednictvím Ministerstva hospodářství SR.

Hlavními dceřinými společnostmi SSE Holding jsou Středoslovenská energetika, která má na starosti obchod a dodávky energií a Středoslovenská distribuční, která zajišťuje distribuci elektřiny na území Žilinského, Banskobystrického a části Trenčínského kraje.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper