Pátek, 16 prosince, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyStát dá na obnovu rodinného domu 16 tisíc. Jak získat dotaci?

Stát dá na obnovu rodinného domu 16 tisíc. Jak získat dotaci?

Kdo dřív přijde, ten dřív bere.

Rodinné domy tvoří polovinu celého bytového fondu na Slovensku, celkově se jedná o téměř jeden milion nemovitostí. Ročně se z nich obnoví přibližně 1400, ačkoli komplexní rekonstrukci k dosažení energetické účinnosti by potřebovala přibližně až polovina.

Nezateplené fasády a střechy či stará okna způsobují majitelům domů vysoké faktury za energie. Pokud se topí uhlím a dřevem, dům se stává i výfukem škodlivých uhlíkových emisí.

Obnova rodinných domů je jednou z priorit slovenského Plánu obnovy a odolnosti. Půl miliardy eur z Evropské unie má od začátku příštího léta zafinancovat obnovu 30 tisíc rodinných domů.

Slovenská agentura životního prostředí (SAŽP), která tuto agendu zastřešuje, poskytne dotaci v maximální výši 16 600 eur prvním 30 tisíc uchazečům, kteří splní podmínky.

Ty by měly být známy koncem letošního roku. Majitelé domů po vypsání první výzvy – pravděpodobně v létě příštího roku – budou moci požádat o zpětné proplacení nákladů.

Podle Sekce plánu obnovy Úřadu vlády SRby prvních 18 tisíc domů mělo být obnoveno do roku 2024, zbytek do roku 2026.

Kdo se o dotaci bude moci ucházet a kde bude třeba podat žádost? Jakou dokumentaci potřebujete a kde vzít peníze, bude-li rekonstrukce dražší?

INDEX odpovídá na nejdůležitější otázky ohledně obnovy rodinných domů z Plánu obnovy a odolnosti.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper